نشانه های سرطان خون
نوشته شده توسط : Reza Mohammadizadeh

سرطان خون اصطلاح عمومی برای بدخیمی هایی است که به خون ، مغز استخوان یا سیستم لمفاتیک حمله میکند . سرطان خون متشکل از سه نوع : لوکمیا . لمفوما و میولوما چند گانه است .

لوکمیا عبارت است از بدخیمی سلول های خون . لنفوما اشاره به تومورهای بدخیم سیتم لمفاتیک دارد . میولوما بدخیمی پلاسما سل ها است .

پلاسما سل ها سلول هایی هستند که در مغز استخوان تولید آنتی بادی می کنند . که به طور کلی آنها را بدخیمی های  Hematological  می نامند .

بعضی از نشانه های معمولی سرطان خون عبارنتد از "

ضعف ، فرسودگی ، بی قراری

کبود شد آسان و بیش از حد

خونریزی لثه و یا خونریزی بینی مکرر

عفونت های مکرر و یا تب

عرق کردن بیش از حد بدن در طول شب
کاهش وزن
احساس استفراغ مکرر
بی اشتهایی
گره لنفاوی (غدد) بزرگ شدن
توده یا اتساع شکم به علت بزرگ شدن اندام شکمی
درد شکمی ، درد استخوان و کمر درد
هذیان و گیجی
خونریزی غیر طبیعی در بینی و لثه ها ، که در نتیجه کاهش پلاکت است .
سردرد با وقوع مشکلات بصری
بروز بثورات ریز در خال های تیره
کاهش دفع ادرار و اشکال در هنگام ادرار   

برخی از نشانه های خاص سرطان خون سرطان خون کم خونی ، عفونت مکرر ، استخوان و درد مفاصل ، ناراحتی شکمی و مشکل در تنفس یا تنگی نفس.

اولین نشانه از میلوم چندگانه،  درد استخوان به علت تخریب سلولهای استخوانی توسط پلاسما سل است. برخی از نشانه های مهمدیگر عبارتند از خونریزی لثه ها ، خونریزی بینی و کبودی آسان بدن ، شکستگی استخوان ، نارسایی کلیه ، عفونت های مزمن و از دست دادن وزن که از  علائم دیگر بیماری است.

آیا علت سرطان خون لخته است ؟

مطالعات پژوهشی انجام شده در دانشگاه لاکویلا ، ایتالیا نشان می دهد که کودکان مبتلا به لوسمی در خطر بالای ابتلا به ترومبوز  هستند در حالی که آنها در دوره درمان سرطان هستند. اصطلاح ترومبوز به به ایجاد لخته های خون در ورید های عمقی بدن گفته می شود . در بررسی انجام شده  ، 1،752 کودکان مبتلا به این بیماری شناخته شده اند . در 5.2 درصد از این کودکان ، مطالعه انجام شده حاکی از عارضه لخته شدن خونبود  با این حال محققان موفق به پیدا کردن روش های درمانی برای مقابله با خطر ابتلا به لخته شدن خون شد.:: موضوعات مرتبط: اختلالات خونی، سرطان
تاریخ انتشار : شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ |
 
   
امیدوارم از مطالب استفاده کافی و لازم رو برده باشید